28 EYLÜL DÜNYA KUDUZ GÜNÜ

28 EYLÜL DÜNYA KUDUZ GÜNÜ
Kuduz hastalığının önlenmesi konusunda farkındalığın arttırılması maksadı ile 2007 yılında ilk kuduz aşısını geliştiren Louis Pasteur’un ölüm yıl dönümü olan 28 Eylül tarihi Dünya Kuduz Günü olarak belirlenmiştir. Kuduz hastalığının tamamen yok edilmesi, kuduz kaynaklı insan ölümlerin tamamen sona ermesi hedefi amaç edinilmiştir.

Kuduz yüzde 99 öldürücü fakat %100 önlenebilir merkezi sinir sistemini etkileyen viral bir hastalıktır. Memeli hayvanların neredeyse tamamında görülen kuduz hastalığı insanlara da bulaşan bir zoonozdur. Bulaşma çoğunlukla kuduz olan hayvanın ısırması ile şekillenmektedir. Kuduz hayvanın salyasının yaralı deri yüzeyine teması ile de bulaşma olabilmektedir. Kedi ve köpeklerin her yıl düzenli olarak aşılanması hastalığın engellenmesi açısından oldukça önemlidir. Kedi ve köpek sahiplerinin her yıl hayvanlarını aşılatmaları hem kendi sağlıkları hemde toplum sağlığı için önem arzetmektedir.

Hala dünyamızda her dokuz dakikada bir insan kuduz nedeni ile ölmektedir. Yılda yaklaşık 60.000 insanın kuduz nedeni ile vefat ettiği düşünüldüğünde hastalığa karşı mücadelenin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Şüpheli bir hayvan tarafından ısırık veya temasa maruz kalan vatandaşlarımızın derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapması aynı zamanda şüpheli hayvan hakkında ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bilgi verilmesi gerekmektedir.

Saygılarımla.

                                                                                          Tayfun KARA

                                                                       Ordu Veteriner Hekimler Odası BaşkanıBir cevap yazın