Ordu Vho
image description

KUDUZ HASTALIĞI

İllimiz Merkez Taşbaşı Mahallesinde 13.03.2009 bir köpekte kuduz hastalığı çıkmıştır. Kuduz hastalığında kedi ve köpeklerde; evden kaçma, karanlık ve kuytu yerlere saklanma, yutma güçlüğü, su içememe, saldırganlık, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık ve felç gibi belirtiler görülmektedir.

Kuduz Hastalığı tüm evcil ve yabani sıcakkanlı hayvanlarda görülmektedir. Genellikle hastalık yabani hayvanlardan evcil hayvanlara ve insanlara bulaşmaktadır.

Bu nedenle;

1. İlimiz Merkezinde bir köpekte kuduz hastalığı çıkması nedeniyle, belediye sınırları dahilinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır.

2. At, eşek, katır, sığır, kedi ve köpeklerin altı ay süre ile, koyun keçi ve kanatlı hayvanların üç ay süre ile belediye sınırları içerisine giriş ve çıkışları yasaklanmıştır.

3. Karantina süresince sahipli kedi ve köpeklerin umuma açık cadde ve sokaklarda gezdirilmesi yasaklanmıştır.

4. Sahipli kedi ve köpekler Tarım İl Müdürlüğü, Belediye Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve Serbest Veteriner Hekimler Tarafından aşılanacaktır.

5. Cadde ve sokaklarda sahipsiz dolaşan kedi ve köpeklerin belediyeye bildirilmesi gerekmektedir.

Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonunca alınan karara uyulması yasal bir sorumluluk olup, uymayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Alınan tedbirler halkımızın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.